06 Aralık 2020
  • Rize8°C

RTEÜ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN SOSYAL GİRİŞİM PROJESİ TÜRKİYE'DE EN İYİ 20 GİRİŞİMDEN BİRİ SEÇİLDİ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) öğretim üyelerinin sosyal girişim projesinin Türkiye’nin en iyi 20 girişimden biri olarak seçildiği bildirildi.

RTEÜ Öğretim Üyelerinin Sosyal Girişim Projesi Türkiye'de En İyi 20 Girişimden Biri Seçildi

19 Kasım 2020 Perşembe 13:58

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri ve öğrencileri ile Tıp Fakültesi Öğretim Üyesinin birlikte hazırlamış oldukları sosyal girişim projesi 'R.I.S.E.'nin Türkiye’nin en büyük girişimcilik yarışması olan İTÜ BIGBANG’te Türkiye'deki en iyi 20 girişimden biri olarak seçildiği ve finallere katılmaya hak kazandığı bildirildi.

RTEÜ’den konu hakkında yapılan açıklamada, 2020’nin en iyi 20 girişiminin belli olduğu yarışmada üstün başarı göstererek finallere katılmaya hak kazanan öğretim üyelerinin tebrik edildiği ifade edilerek, “Türkiye’nin ve dünyanın yükselen girişimlerini ağırladığı yarışmada Mühendislik Fakültemiz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümümüzün Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Ersen Beyatlı, Dr. Öğr. Üyesi Yiğit Mahmutoğlu ve öğrencilerinden Ömer Ergin, Adnan Kocatürk ve Muhammet Sergen Yılmaz ile Tıp Fakültemiz Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Mehmet Kenan Kanburoğlu’nun birlikte hazırladığı bir sosyal girişim hikâyesi olan RISE, Tıp eğitiminde simülasyon yöntemleri kullanımını tüm hastanelerde mümkün kılan, mobil, kullanıcı dostu, makul fiyatlı ve eğitimcilerle öğrencilerin farklı kurumlarda da olsa iletişimine imkân vererek bir ekosistem oluşmasına imkan sağlayacak.” denildi.

Açıklamada R.I.S.E. hakkında şu bilgilere yer verildi:

"R.I.S.E. Nedir?

R.I.S.E. Teknoloji tıp ve elektrik-elektronik mühendisliği alanlardaki uzman ve yetenekli kişilerden oluşan 6 kişilik bir ekip tarafından kurulmuştur. Medikal alanlardaki eğitimlerde yüksek yetkinlik kazandıran simülasyon tabanlı yöntemlere erişimin zorluğunu fark eden ekip; bu zorluğu gidermeyi hedefleyerek 2020 yılında çalışmalarına başlamıştır. R.I.S.E. Teknoloji, simülasyon tabanlı eğitimlerde kullanılan pahalı, karmaşık ve hantal mekanik tabanlı sistemler yerine; oldukça ekonomik, kompakt ve adaptif yazılım tabanlı bir alternatif geliştirerek mekanik sistemlerin dezavantajlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu sayede simülasyon tabanlı medikal eğitimlere erişimi kolaylaştırarak, tıp eğitiminde fırsat eşitliği ilkesini savunmakla kalmayıp aynı zamanda büyük katkı sunan sosyal bir girişim olarak da göze çarpmaktadır. Aynı zamanda bu alanlarda eğitim veren kurumların ölçme, değerlendirme ve akreditasyon standart haline getirmeyi hedefleyen R.I.S.E. Teknoloji ekibi, bu konuda kurumlara büyük kolaylıklar sunmaktadır. Ayrıca öğrencilere ve eğitmenlere de sunmuş oldukları fırsatlar ve kolaylıklar sayesinde onların da alanlarında en iyi eğitimi alan ve veren birisi olarak kendilerini geliştirmelerine de olanak sağlamaktadır. Özetle, R.I.S.E. Teknoloji grubu yakın zamanda medikal alandaki her türlü eğitimde kendini gösterecek bir girişim olma yolunda hızla ilerlemektedir."

rteu-rise.jpg

Yorumlar
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.